ביטוח אחריות מקצועית למהנדסים

בעלי מקצוע רבים נדרשים לרכוש ביטוח אחריות. ביטוח אחריות מקצועית הוא ביטוח שנועד להגן עליכם במהלך ביצוע הפרויקט וגם לאחריו. המטרה העיקרית של ביטוח אחריות מקצועית היא להגן עליכם מפני תביעות שונות שעלולות להוביל אתכם להפסדים משמעותיים ויתרה מכך – פגיעה במוניטין. ענף ההנדסה אמנם פופולרי מאוד והביקוש רק גבהה משנה לשנה, אבל החשיפה לסיכון קיימת ולכן, עליכם לוודא שאתם מוגנים היטב מפני כל תרחיש שעלול לפגוע לכם בקריירה.

מה זה ביטוח אחריות מקצועית למהנדסים?

כמעט כל בעל מקצוע או עסק נדרש להחזיק בביטוח אחריות מקצועית, ומבין כלל אנשי המקצוע מהנדסים בולטים ביותר.

לביטוח אחריות מקצועית יש מטרה עיקרית אחת – להגן על אנשי המקצוע מפני הפסדים, נזקים ותרחישים נוספים שעלולים לחשוף אותם לתביעות. לדוגמא, טעויות שונות, שגיאות ונזקים שקשורים לתחום העיסוק שלהם. ביטוח אחריות מקצועית משתנה בין חברת ביטוח כזו לאחרת בהיקף ההתחייבות מצד החברה במקרה של מימוש הביטוח. כמו כן, רצוי לדאוג שביטוח אחריות מקצועית יכלול בתוכו גם תמיכה משפטית ותגמולים.

ביטוח אחריות מקצועית למהנדסים בולט מבין המקצועות השונים, אך ישנם עוד מקצועות שנחשבים לבולטים בהקשר לביטוח אחריות מקצועית:

רופאים – ביטוח אחריות מקצועית מגן על רופאים שעובדים באופן פרטי. הביטוח נועד להגן עליהם מפני טעויות רפואיות אשר עלולות להוביל לתביעות והליכים משפטיים כנגדם.

עורכי דין – ביטוח אחריות מקצועית יכול להגן על עורך דין ולספק לו הגנה משפטית במקרה של טעויות מקצועיות בתחום עבודתו.

יועץ עסקי – יועצים עסקיים גם הם נדרשים להחזיק בביטוח אחריות מקצועית כדי להגן על עצמם בשל טעויות או נזקים בתחום עבודתם

ועוד שלל של מקצועות שונים.

איך ביטוח אחריות למהנדסים מגן עליהם?

אז איך ביטוח אחריות מקצועית מגן על מהנדסים והנדסאים? תחום ההנדסה הוא תחום פופולרי ונחשק. עם זאת, מדובר על תחום שדורש מיומנות וגבוהה וכמובן, הוא נוגע באופן ישיר בחיי אדם. הביטוח מספק הגנה כלפי איומים מקצועיים שעשויים להתרחש במהלך העבודה. הביטוח כולל כיסויים שונים עליהם נרחיב בהמשך, ועיקר הביטוח הוא להגן על בעל המקצוע במהלך שגרת העבודה, במקרים של כשל בתכנון ובמקרים של כשל בפרויקט מסוים. רצוי לוודא שביטוח אחריות מקצועית למהנדסים כולל הגנה משפטית (תקרת פיצויים, עורכי דין, ייצוג משפטי וכו’), כיסוי נזקים (הגנה מפני נזקים שנגרמו עקב הפרויקט וכמו כן, נזק לצד שלישי), ביטוח ספציפי (ביטוח עבור פרויקט מסוים שניתן לקבוע אליו ביטוח אחריות ספציפי), תמיכה בהליכים רגולטוריים (ייעוץ במקרה של חקיקה, חקיקה סביבתית, חקיקה מקצועית והליכים רגולטוריים).

ביטוח אחריות מקצועית למהנדסים – הרחבות

כדי להבטיח שאתם מוגנים בצורה מלאה מפני תביעות ונזקים, חשוב לוודא מה כוללת פוליסת הביטוח. כפי שציינו, כל חברה יכולה להציג פוליסה אחרת ועליכם לבחור את הפוליסה המתאימה ביותר לאופי העבודה שלכם. כמובן, ניתן תמיד להרחיב את הפוליסה. ריכזנו לפניכם את כל הדברים הקריטיים שביטוח אחריות מקצועית צריך לכלול בתוכו:

 • ביטוח כולל – כיסוי זה הוא גם עבור עובדים שנמצאים תחתיכם. ככה אתם יכולים להבטיח שכל שלב בפרויקט יהיה מוגן באופן מלא.
 • מרמה ואי יושר – כיסוי קריטי שנועד להבטיח הגנה מפני מחדלים שנעשים במהלך העבודה, בין אם מדובר על עובדי החברה הנוכחיים ובין אם מדובר על עובדים לשעבר.
 • אובדן – כיסוי שנועד לתת מענה במקרה של אובדן מסמכים קריטיים, אובדן של אמצעי מדיה.
 • שותפים – כיסוי לכל שותף שנכנס לעסק וכמו כן, לשותפים שכבר יצאו מהעסק.
 • כיסוי לאחר הפסקת פעילות – כיסוי זה נועד לתת לכם הגנה גם לאחר הפסקת פעילות מכיוון שבענף ההנדסה ניתן לצפות תביעות גם שנים לאחר סיום הפרויקט. שימו לב, בדרך כלל חברת הביטוח פוטרת אתכם מתשלום על ביטוח אחריות מקצועית לאחר 7 שנים.
 • ביטוח צד ג‘ – לרוב חברות הביטוח יכללו את סעיף זה כחלק מהביטוח הסטנדרטי, אך יש לוודא זאת. ביטוח צד ג מכסה אתכם מפני נזקים לגוף או לרכוש.
 • ביטוח חבות מעבידים – ביטוח זה מכסה נזקי גוף של עובדי החברה (עובדים שכירים בדרך כלל).
 • הגנה בהליכים פליליים – כיסוי קריטי שלרוב יהיה חובה תחת כל פוליסת ביטוח אחריות מקצועית. שימו לב שיש לכם כיסוי בהיקף מספק לכל תקופת הביטוח.

 

נושא פרטים
מטרת הביטוח הגנה מפני הפסדים, נזקים, תביעות וטעויות מקצועיות במהלך ולאחר ביצוע הפרויקט.
כיסויים נפוצים הגנה משפטית, כיסוי נזקים, ביטוח ספציפי לפרויקטים, תמיכה בהליכים רגולטוריים.
ביטוח למהנדסים כולל כיסוי לכשלים בתכנון, ביצוע, ונזק לצד שלישי.
תוקף הביטוח חשוב לבדוק תקופת תוקף הביטוח, כדי להימנע מתביעות אפשריות שנים לאחר סיום הפרויקט.
פוליסות נוספות אובדן מסמכים, כיסוי לשותפים ולעובדים, ביטוח צד ג’, ביטוח חבות מעבידים, הגנה בהליכים פליליים.
חשיבות הביטוח הגנה מפני פגיעה במוניטין, כיסוי הפסדים ומניעת נזקים משמעותיים.
תוקף אחרי פרויקט חשוב לוודא כיסוי אחרי הפסקת פעילות, כי תביעות יכולות להימשך עד 7 שנים לאחר גרימת הנזק.

 

ביטוח אחריות מקצועית למהנדסים – תוקף

אמנם דיברנו על זה די בקצרה, אבל זה נושא שיש לתת עליו את הדגש. לרוב התביעות המוגשות נגד מהנדסים לא יהיו במהלך ביצוע הפרויקט, אלא מספר שנים לאחר מכן. לכן, תוקף ביטוח אחריות מקצועית הוא נושא שיש לתת עליו את הדגש ויש לוודא היטב מול חברת הביטוח שאתם מקבלים את הכיסוי הרחב ביותר. איך נדע מה פרק הזמן הנכון ביותר להיות מבוטח עדיין גם אם אתם לא עוסקים בתחום? זמן ההתיישנות עבור תביעות נגד מהנדסים אורכו כ-7 שנים ממועד גרימת הנזק. לכן, אנחנו לא בדיוק יכולים לדעת מה התוקף המתאים – שימו לב שזמן ההתיישנות נוגע לתקופה מזמן מועד גרימת הנזק ולא תום ביצוע הפרויקט.

זאת בדיוק הסיבה שעליכם להיות מבוטחים לאורך זמן ולבחון איזו חברת ביטוח מציע לכם את הביטוח המקיף ביותר. חברות רבות יסכימו לבטח אתכם בביטוח אחריות מקצועית גם אם כבר הפסקתם לעסוק בתחום ולאחר 7 שנים כבר לא תצטרכו לשלם על הפוליסה. חלק מהחברות יעניקו לכם ביטוח על פרויקט מסוים לאחר ביצוע העבודה או לאחר תקופה מתום ביצוע הפרויקט. בכל הקשור לתוקף ביטוח אחריות מקצועית למהנדסים, אנחנו לא היינו מציעים לקחת סיכונים מיותרים ולדאוג לכך שאתם מבוטחים בצורה מלאה גם שנים לאחר ביצוע הפרויקט.

היתרונות של סוג ביטוח זה

ארבעה יתרונות בולטים של ביטוח אחריות מקצועית

 • הגנה כלפי תביעות ונזקים
 • שמירה על מוניטין מקצועי
 • תמיכה משפטית וייעוץ
 • הרחבת אפשרויות העסקה (במקרה של דרישה מוקדמת למכרז או פרויקט)

המטרה העיקרית של ביטוח אחריות מקצועית למהנדסים היא להגן עליהם מפני הפסדים, נזקים, ותביעות עתירות שעלולות לנבוע מטעויות, שגיאות, או נזקים שקשורים לתחום עיסוקם.

ביטוח אחריות מקצועית למהנדסים יכול לכלול כיסויים שונים כמו הגנה משפטית, תמיכה בהליכים רגולטוריים, כיסוי נזקים לצד שלישי, ביטוח ספציפי לפרויקט מסוים, וכיסוי לאחר הפסקת פעילות.

מומלץ שהביטוח יהיה בתוקף לפחות 7 שנים ממועד גרימת הנזק, מאחר שתביעות נגד מהנדסים עשויות להיגש אף שנים לאחר סיום הפרויקט.

חשוב לשים דגש על כיסויים רלוונטיים כמו הגנה משפטית, כיסוי נזקים, והתאמת הפוליסה לאופי הספציפי של העבודה והפרויקטים. כמו כן, חשוב לוודא כי הפוליסה מספקת כיסוי רחב וממושך בזמן.

בדרך כלל, לאחר 7 שנים, חברת הביטוח פוטרת את המבוטח מתשלום על הפוליסה, אך זה יכול להשתנות בהתאם לתנאים הספציפיים של הביטוח והחברה המבטחת.

התקשרו
077-9971523